Kořenová zelenina: zdravé poklady z českých polí

22.09.2023

Kořenová zelenina, někdy označovaná jako "zelenina pod zemí", je důležitou součástí české kuchyně. Nejenže přidává výjimečnou chuť do našich jídel, ale je také bohatá na živiny, které přinášejí mnoho zdravotních výhod. V tomto článku se podíváme na nejpoužívanější druhy kořenové zeleniny v České republice a na to, jak mohou přispět k vašemu zdraví.

1. Brambory 

Brambory jsou bezpochyby nejoblíbenější kořenovou zeleninou v Česku. Obsahují hodně komplexních sacharidů, vlákniny a vitamínu C. Brambory jsou také výborným zdrojem draslíku, který podporuje zdravou funkci srdce a svalů. Vláknina v bramborách pomáhá udržovat trávicí systém v kondici.

2. Mrkev 

Mrkev je další oblíbenou kořenovou zeleninou, která je bohatá na beta-karoten, což se přeměňuje na vitamín A. Vitamín A je důležitý pro zdravou kůži, oči a imunitní systém. Mrkev také obsahuje vlákninu, která podporuje zdravou střevní mikroflóru.

3. Řepa 

Řepa je tradiční zeleninou v české kuchyni, ačkoli možná trochu opomíjenou. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a ochraňují buňky před poškozením. Řepa také obsahuje vitamín C, který podporuje imunitní systém, a železo, které je nezbytné pro tvorbu červených krvinek.

4. Celer 

Celer je mnohostrannou kořenovou zeleninou, která se používá v polévkách, omáčkách a jako příloha k různým pokrmům. Obsahuje vitamín K, který je důležitý pro krevní srážlivost, a vitamín C, který posiluje imunitní systém. Celer obsahuje také vlákninu, která podporuje zdravou trávicí soustavu.

5. Petržel 

Petržel je známá pro své bylinkové aroma a často se používá jako dochucovadlo v české kuchyni. Obsahuje vitamín K, který je důležitý pro srážlivost krve, vitamín C, který posiluje imunitní systém, a železo, které podporuje tvorbu červených krvinek.

6. Pastinák 

Pastinák je méně známou kořenovou zeleninou, ale stále má své místo v české kuchyni. Obsahuje vitamín C a vlákninu, která podporuje zdravou trávicí soustavu. Má také charakteristickou sladkou chuť, která se hodí do různých pokrmů.


Experimentujte s různými druhy kořenové zeleniny a objevujte nové chuťové kombinace. Vaše zdraví vám za to určitě poděkuje!

Zdravotní benefity:

Zdravotní benefity kořenové zeleniny jsou nepopiratelné. Obsahují vitamíny, minerály a antioxidanty, které podporují imunitní systém, zdravou kůži a trávicí soustavu. Navíc jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi stabilní a může pomoci při kontrole hmotnosti.

Kořenová zelenina by měla být pravidelnou součástí našeho jídelníčku, ať už ji připravujeme vařenou, pečenou, smaženou nebo syrovou. Experimentujte s různými druhy kořenové zeleniny a objevujte nové chuťové kombinace. Vaše zdraví vám za to určitě poděkuje!

Recepty:

Podzimní kořenová zelenina je bohatá na chutné a zdravé ingredience, které lze použít ve vaření v této sezóně. Mezi oblíbené druhy patří brambory, mrkve, řepa, pastinák a petržel. Zde je několik receptů, které využívají tuto podzimní kořenovou zeleninu:

Pečená kořenová zelenina s bylinkovým máslem

Celerová polévka s mrkví a petrželí

Pikantní dýňová polévka s medem a chilli

Pečená řepa s medem a balsamikem

U koho koupíte zeleninu na Trzích na Kulaťáku?

Rodinná Farma Jamboz - Jambor

Zelenina Havrda - Syrovín

Zelenina z Nedomic - Jaroslav Jeřábek

Zahradnictví Sluhy - Pavel Říšský

Zahradnictví pod Řípem - Roudnice nad Labem - Irena Pazourková

Zahradnictví Šlápanice - Pavel ILL


Webové stránky Farmářské trhy, z.s. Trhy na Kulaťáku - Trhy na Andělu - Festival ambasád