Význam květin v různých kulturách - Květiny Expres

19.10.2023

Květiny mají významné místo v různých kulturách po celém světě a jsou často spojovány s různými emocemi, tradicemi a symbolikou. Zde je pár příkladů významů květin v různých kulturách:

Japonsko:

Sakury (třešňové květy) jsou v Japonsku symbolem krásy, nového začátku a efemérnosti života.
Lotosový květ je významným symbolem čistoty a duchovního probuzení.

Oslava třešňových květů se nazývá "hanami," což doslovně znamená "prohlížení květin." Hanami je tradiční japonská událost, která se koná během jarního období, kdy třešňové stromy rozkvétají. V této době tisíce lidí v Japonsku a z celého světa se schází v parcích a zahradách, aby se podívali na krásné rozkvetlé třešňové květy.


Čína:


Calla (vodní lilie) je často spojována s krásou a čistotou, a také s elegancí a šlechetností.

Calla (Zantedeschia) je exotická a elegantní květina s charakteristickým tvarovitým květem. V Číně se Calla často nazývá "Arum Lily" nebo "Zantedeschia" a je považována za symbol čistoty, elegance a ušlechtilosti. Má nápadný tvar květu a často je využívána ve svatebních kyticích nebo jako květina pro významné společenské akce.

Orchideje jsou považovány za symbol lásky, krásy a luxusu.


Indie:

Jasmín (Mogra): Jasmínové květy mají nádhernou vůni a jsou velmi oblíbené v Indii. Jasmínový věnec (gajra) je často nosíno ženy ve vlasech a má zvláštní význam v tradiční indické kultuře.

Lotos je symbolem čistoty, duchovního probuzení a harmonie v indické kultuře. Je spojován s hinduismem a buddhismem a je často používán v náboženských obřadech.

Gulmohar (Královská akácie) je strom, který má nádherně oranžové květy a je oblíbeným stromem v Indii, zejména na jihu země. Jeho nádherné květy jsou velmi dekorativní.

Tuberóza (Rajnigandha) je další květina s nádhernou vůní, která je oblíbená v Indii. Je často používána v dekoracích a vůně z tuberózy je také používána v tradiční indické parfumerii.

Marigold (Aksamitka) je často pěstována jako roční květina a je oblíbená pro své živé barvy a schopnost dlouho kvést. Je často používána v tradičních oslavách a dekoracích.

Květiny mají významné místo v různých kulturách po celém světě

Egypt:

Papyrus (Cyperus papyrus) je rostlina, která má dlouhou historii v Egyptě a byla zásadní pro starověkou egyptskou kulturu. Papyrus roste ve vlhkých oblastech a je charakteristický svými vysokými, tenkými a silnými stonky, které dosahují až několika metrů výšky. Rostlina je tradičně spojována s Nilskou deltou a mokřadními oblastmi podél řeky Nil, kde v minulosti rostla hojně.

Afrika:

Protea: Protea je národní květinou Jihoafrické republiky a je oblíbená květina v celé jižní Africe. Tato krásná květina má unikátní tvary a bohatou paletu barev.

Frangipani je oblíbená květina v Africe, zejména na východním pobřeží a na ostrovech v Indickém oceánu. Má nádhernou vůni a je často používána v aranžmánech a květinových věncích.

Bougainvillea je oblíbená květina v některých afrických zemích, zejména v severní Africe. Má nádherné, bohatě zbarvené listy a květy a je často používána v okrasných zahradách a výzdobě budov.

Amarylis je další oblíbená květina v Africe, která má nápadné květy a je oblíbená pro svou krásu a eleganci.

Lilie africká je květina s velkými, nápadnými květy, která je oblíbená v různých afrických zemích.

(African Violets): Fialky africké jsou populární pokojové květiny, které jsou oblíbené nejen v Africe, ale po celém světě.

Blízký východ:

Oblíbené květiny na Blízkém východě zahrnují ty, které jsou odolné vůči teplému a suchému podnebí a mají výrazné květy a vůně. Některé z oblíbených květin na Blízkém východě jsou:

Jasmín: Jasmínové květy jsou velmi oblíbené na Blízkém východě, zejména v arabských zemích. Mají silnou a příjemnou vůni a jsou často používány v tradiční parfumerii.

Oleandr je květina, která je dobře přizpůsobena teplému a suchému klimatu na Blízkém východě. Má nádherné květy v různých odstínech a je často používán v zahradních a krajinářských úpravách.

Bougainvillea je oblíbená květina na Blízkém východě díky své výrazné a bohatě zbarvené květenství. Je odolná vůči horku a slunci a je často používána pro zdobení domů a zahrad.

Gerbery jsou oblíbené květiny díky svým výrazným a pestrobarevným květům. Jsou oblíbené pro svou radostnou a živou atmosféru, kterou do prostoru přinášejí.

Frangipani je oblíbená květina na Blízkém východě, zejména v oblastech u moře. Má sladkou vůni a nádherné květy, které jsou často používány v aranžmánech a dekoracích.

Latinská Amerika

Růže (Rosa): Růže jsou dominantou Latinské Ameriky, nejvíce se pěstují v Ekvádoru a Kolumbii. Růže jsou považovány za symbol lásky, krásy a vášně, a jsou často používány jako dárek nebo dekorace na různých oslavách a událostech.

V Latinské Americe jsou červené růže populární volbou pro Día del Amor y la Amistad (Den lásky a přátelství) "Día del Amor y la Amistad" má podobný význam jako Valentýnský den, avšak místo zaměření pouze na romantickou lásku je zahrnut i aspekt přátelství. Tento den zdůrazňuje význam blízkých vztahů a upřímných citů v životě každého jednotlivce. Lidé se těší na tento den, aby si mohli vyjádřit svou lásku a vděčnost všem, kteří hrají v jejich životě důležitou roli.

Export: Některé země v Latinské Americe jsou významnými producenty řezaných růží pro export. Ecuador a Kolumbie jsou známé producenty růží, které jsou vyváženy do celého světa.

Austrálie:

Zlatá akácie, Golden Wattle (Acacia pycnantha) je oficiálním národním květem Austrálie. Tato akácie má výrazné zlaté květy a je považována za symbol australského národa a jednoty.

Kangaroo Paw (Klokanka): Kangaroo Paw je krásná květina s neobvyklým tvarem, který připomíná tlapky klokana. Má výrazné barvy a je často používána v květinových aranžmánech.

Sturt's Desert Pea je působivá květina s červenými květy a černým centrem. Je endemická pro Austrálii a je chráněna jako symbol národní flóry.

Waratah je charakteristická australská květina s nápadnými červenými květy. Je oblíbená pro svou krásu a je často používána v aranžmánech a dekoracích.

Bottlebrush (Kbelíkovec): Bottlebrush je květina s válcovitými červenými květy, která připomínají štětce na čištění láhví. Tato květina je oblíbená pro svou výraznost a je často pěstována v zahradách.

Banksie jsou atraktivní květiny s charakteristickým tvarem a bohatými květy. Jsou oblíbené u ptáků a hmyzu a jsou často používány v aranžmánech.

Paper Daisy (Papírový sedmikrás): Paper Daisy je květina s nápadnými květy, které vypadají jako papírové květy. Jsou oblíbené pro svou jednoduchost a krásu.

Maorie (Nový Zéland):

Koru, vzor inspirovaný rozvinutým mladým listem kapradiny, má pro Maory hluboký význam a spojuje se s novým začátkem, růstem a pozitivními změnami.

Symbolika koru je spojena s novým začátkem, růstem a obnovou. Jako kapradina, která se svíjí ven z pukliny a začíná nový život, koru symbolizuje růst, uzdravení a přechod na novou cestu. Proto se často používá při oslavách a událostech, které označují nový začátek, jako jsou svatby, narozeniny nebo jiné milníky.

Koru také představuje spojení s předky a důležitými hodnotami. Má hluboký duchovní a kulturní význam a připomíná lidem význam respektování tradic, spojení s minulostí a uctívání přírody.

Koru se často nachází v uměleckých dílech a tradičních māorských tetováních. Tento symbolický tvar hraje významnou roli v zachování a propojení s māorskou kulturou a tradicemi.

Rusko:

Viburnum (Kalina): Matička márie, známá také jako Kalina, je jednou z nejvýznačnějších květin v ruské kultuře. Je považována za symbol Ruska a často se objevuje ve folkloru, písních a básních. Je oblíbená pro své bílé květy a červené plody, které symbolizují čistotu, krásu a jednotu národa.

Keltové (Evropa):

Některé květiny, které jsou spojovány s keltskou kulturou a mohly hrát významnou roli, jsou:

Ostropestřec (Kardea) byl považován za posvátnou květinu Keltského království a byl spojen s bohyní Matkou Země, která je připisována jako ochránkyně přírody a plodnosti.

Mák (Papaver) byl rovněž považován za posvátný květ a byl spojován s bohy smrti a přechodu, jako je bohyně Mórrígan. Mák mohl mít symboliku spojenou s cyklem života, smrti a znovuzrození.

Dubový list, Dub byl velmi posvátným stromem pro Keltů. Jeho listy, větve a žaludy byly používány v náboženských obřadech a rituálech a byly spojeny s bohy přírody.

Břečťan byl považován za ochrannou rostlinu a často byl používán v ochranných amuletech a amuletech.

Je důležité si uvědomit, že významy květin se mohou v jednotlivých kulturách lišit a mohou být interpretovány různými způsoby. Květiny jsou důležitou součástí mnoha slavností, svatebních obřadů, pohřbů a dalších událostí, květiny jsou univerzálním jazykem a mohou vyjadřovat různé emoce, myšlenky a významy, které jsou cenné pro každou kulturu.

Team KvětinyExpres.cz

Webové stránky Farmářské trhy, z.s. Trhy na Kulaťáku - Trhy na Andělu - Festival ambasád