Šestý ročník Festivalu Ambasád Food & Culture 

10.06.2023

Šestý ročník Festivalu Ambasád Food & Culture se letos uskuteční v sobotu 10. června od 8 do 20 hodin. Festival ambasád je největší mezinárodní street food festival, kde prezentace jednotlivých zemí zajišťují především jejich ambasády, honorární konzuláty, či hospodářské komory. Velvyslanci se akce osobně účastní. Jedná se, co do rozsahu a počtu zúčastněných zemí, o zcela unikátní akci v rámci naší republiky. Pořadateli Festivalu ambasád je Městská část Praha 6 a zapsaný spolek Farmářské Trhy, organizátor Trhů na Kulaťáku.

Na stáncích jednotlivých zemí budou připraveny originální tradiční pokrmy, které jsou charakteristické pro jednotlivé země a jsou často ze surovin a koření, které jsou pro nás méně obvyklé a někdy i neznámé. Do vaření se zapojují i pracovníci ambasád a nezřídka i sami velvyslanci a velvyslankyně a jejich rodiny, nebo příslušníci, jednotlivých zemí, kteří v Praze trvale žijí. Pro některé ambasády vaří i známí kuchaři. Veškerá nabídka je přizpůsobená myšlence Farmářských trhů přinést kvalitní suroviny pro kvalitní gastronomii.

Seznam zemí, které se přihlásily na letošní přehlídku gastronomie a kultury:

Afgánistán, Alžírsko, Argentina, Arménie, Ázerbájdžán, Bhútán, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Bulharsko, Filipíny, Ghana, Gruzie, Chorvatsko, Indie, Indonésie, Irák, Japonsko, Jihoafrická republika, Jemen, Kapverdy, Kolumbie, Demokratická republika Kongo, Kosovo, Kuvajt, Malajsie, Maroko, Mexiko, Moldavsko, Mongolsko, Myanmarský svaz, Nigérie, Pákistán, Palestina, Peru, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Saúdská Arábie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Súdán, Sýrie, Švýcarsko, Taiwan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Vietnam, Ukrajina, Zambie.

Návštěvníci, kterých v předchozích ročnících obvykle dorazilo na akci kolem 15 tisíc, vědí, že budou moci ochutnat nepřeberné množství pokrmů většinou velmi typických pro dané země. K mání budou i rozličné nápoje, zmrzliny, sladkosti a dezerty, ale i drobné upomínkové a originální umělecké předměty. Kromě toho je připraven i bohatý program, který organizátoři naplánovali až do 20 hodin a ve kterém se představí soubory ze zapojených zemí – účastníků Festivalu ambasád.

Zahájení se letos opět ujme bubenická skupina BLABUBURO zaměřující se na africkou hudbu, následovat budou thajské lidové tance, loutkové vystoupení z Brazílie (Gilberto Conti), za Mexiko - Mariachi Azteca de Praga, kulturní vystoupení za Indii, sbor ze Slovinska, lidové tance z Kosova, tradiční hrdelní zpěv a tanec z Mongolska, lidovky z Moldavska, tradiční bosenské písně, těleso Limbora ze Slovenska, taneční skupinu Sahar Group za Palestinu, K-pop dance group Monster Crew za Jižní Koreu a zpěvačku Kamilu Asgarovu za Azerbajdžán.

Účast na letošní přehlídce chutí potvrdila partnerská města MČ Praha 6 – Bayreuth a Poreč. Na akci se podílejí také společnosti Penta, Kaprain a Sekyra Group, které představí své projekty, Armáda ČR a Letiště Praha.

Součástí festivalu je i tradiční Trh na Kulaťáku, který se koná každou sobotu a také tentokrát od 8 do 14 hodin. Návštěvníci si mohou zakoupit farmářskou produkci, jak jsou zvyklí, květiny, občerstvení a další produkty.

Návštěvníkům je vstup zdarma do celého areálu včetně Technické ulice.

Webové stránky Farmářské trhy, z.s. Trhy na Kulaťáku - Trhy na Andělu - Festival ambasád