Ekofarma Babiny

08.11.2023

Ekologickým způsobem chováme v CHKO České Středohoří masný skot. Od roku 2017 provozujeme vlastní porážku a výrobnu. Svá zvířata porážíme bez stresovým způsobem a zpracováváme vysoce kvalitní vyzrálé hovězí maso v BIO kvalitě. 

⭐Ocenění od Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů:

Velké blahopřání posíláme do Homole u Panny paní Horové jež zvítězila v kategorii společensky zodpovědný zemědělec roku 2023. Jak sama řekla, je to ocenění za tvrdou práci celé její rodiny. 

Svá zvířata porážíme bez stresovým způsobem a zpracováváme vysoce kvalitní vyzrálé hovězí maso v BIO kvalitě.

Rodinná farma Horových ekologicky hospodaří již od roku 1991, a je zaměřená na chov masného skotu, pěstování ovoce a zpracování svých biopotravin. Tváří a duší farmy je farmářka Jana Horová, která získala ocenění za nejlepšího ekologického zemědělce roku 2001, získala ocenění osobnost roku 2018 Ústeckého kraje, a v roce 2019 od MZe získala certifikát k praktické odborné výuce pro studenty zemědělských škol. Zvířata se na farmě poráží od roku 2017 v moderní ekologické porážce bez stresovým způsobem pod dohledem veterináře. Ve vlastní, plně vybavené výrobně farma zpracovává vysoce kvalitní vyzrálé hovězí maso z mladých býků v BIO kvalitě. Moderní technologie dovoluje porážet s maximální šetrností, jak k samotnému zvířeti, tak i k masu. Tímto procesem se dá předejít uvolnění stresových hormonů do svalů zvířete, což je velmi důležité pro chuť masa, poddajnost, ale i jeho barvu a trvanlivost.

Ekofarma Babiny se nachází v severní části chráněné krajinné oblasti Českého středohoří (druhá a třetí zóna CHKO), na hranici okresů Litoměřice, Děčín a Ústí nad Labem, v blízkosti obce Homole u Panny. V roce 1987, kdy byla farma ještě státním statkem, se majitelé, očarovaní zdejší krásnou krajinou zde rozhodli žít a pracovat a již o tři roky později získali farmu do vlastnictví. Začínali hospodařením na 70 hektarech a chovem červeno-strakatých krav s mléčnou produkcí, ovcí plemene suffolk a merino, koz a koní převážně huculského plemene a českého teplokrevníka.


Ekofarma Babiny
Ekofarma Babiny

V současné době již obhospodařují přes 1000 hektarů luk a pastvin a 30 ha ovocných sadů. Specializují se na chov masného skotu plemene Limousine a prodej vlastního vyzrálého BIO hovězího. Veškeré výrobky z Babin jsou certifikovány dle zákona č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství a označeny logem BIO – produkt ekologického zemědělství a značkou BIO EU. V roce 2018 farma rozšířila provoz o moštárnu a konzervárnu ke zpracování vlastního masa a ovoce. V roce 2020 otevřela novou provozovnu pro zpracování krmiv pro psy, kde se zpracovávají přebytky a droby.

Na farmě je stále chov koní plemene českého teplokrevníka pro turistiku i sport. Farma nabízí prostory pro pořádání společenských akcí, dětských oslav, ubytování a vyjížďky na koních do volné přírody.

Slovo majitelů
Moto "Když jste u narození svého zvířete, přejete si pro něj ten nejlepší život". Proto jsme se rozhodli, že naše zvířata budou i pod naším dohledem důstojně odcházet.

Porážka se zpracovnou masa se nachází v areálu farmy Babiny II, č. ev. 21, v obci Homole u Panny. Tato provozovna byla postavena v prostorách bývalé zemědělské budovy. Stavba byla dokončena a zkolaudována v roce 2017. Důležitým příslušenstvím provozovny je čistička odpadních vod, plně odpovídající požadavkům SVS ČR a EU. Porážka se zpracovnou získala v roce 2017 certifikát "BIO" a slouží převážně k porážce skotu z vlastního chovu farmy Babiny.

Kvalitní hovězí maso masných plemen se vyznačuje vynikající chutí, křehkostí a šťavnatostí. Chuť masa ovlivňuje pastva na podhorských loukách. Maso má vysokou výživovou hodnotu – vysoký obsah bílkovin, vitamíny skupiny B, železo, fosfor a stopové prvky. Z vyzrálého masa připravíte jídlo za podstatně kratší dobu, než z běžného hovězího masa.

Webové stránky Farmářské trhy, z.s. Trhy na Kulaťáku - Trhy na Andělu - Festival ambasád