Cejlonská skořice pravá mletá - Cejlonka

19.10.2023

Proč zrovna cejlonská skořice? cejlonskekoreni.cz

Na cejlonskou skořici se již více než 10 let specializujeme. Důvodů, proč Cejlonka tolik exceluje mezi skořicemi, je mnoho. Skořice, kterou používaly naše maminky a babičky, nikdy nebyla pravá skořice, ale takzvaná cassia - skořicovník čínský (Cinnamomum cassia). Zní to neuvěřitelně, ale je to tak - až cca do roku 2005 v ČR byla dostupná pouze cassia, což je druh skořicovníku, který nevoní jako pravý skořicovník a navíc zatěžuje organismus alkaloidem kumarinem (více o cassii zde). Pravá skořice je pouze tzv. cejlonská skořice, tedy druh Cinnamomum verum / zeylanicum.


Zkusili jste dříve cejlonskou skořici a nebyli spokojeni? Cejlonka je jiná.

Protože je trh zahlcen nekvalitní cejlonskou skořicí, tak se rozšířila fáma, že pravá skořice má oproti cassii fádní aroma, málo výraznou chuť a nepálí/neštípe. A to není pravda. Protože si koření sami meleme, tak moc dobře víme, že čerstvě a správně namletá pravá skořice je prostě bomba – má super intenzivní aroma, výraznou, sladkou chuť a příjemně, mírně pálí. Totiž, ve skořici je ukazatelem kvality cinnamaldehyd: úžasně voňavá, pálivá a sladká látka, se kterou se navíc váže množství zajímavého zdravotního výzkumu (dále v textu). Pokud pravá skořice vůbec nepálí, není sladká a pronikavě voňavá, tak z ní cinnamaldehyd vyprchal, tedy už je stará nebo byla špatně namleta. Pálivosti pokrmů se však obávat nemusíte, pálivost se projevuje jen při přímém ochutnání většího množství skořice. Námi mletá pravá skořice "Cejlonka" má až 3x vyšší obsah cinnamaldehydu, než běžná skořice, analýza zde.

Pokud pravá skořice vůbec nepálí, není sladká a pronikavě voňavá, tak z ní cinnamaldehyd vyprchal, tedy už je stará nebo byla špatně namleta.

Cejlonka® je chráněna ochrannou známkou

Cejlonka je první skořicí v České Republice chráněnou ochrannou známkou. Je zárukou vysoce kvalitní cejlonské skořice, která byla námi čerstvě namletá z vybraných kousků těsně před prodejem Vám, koncovým zákazníkům. V nepřeberném množství různě nekvalitní a vyčichlé cejlonské skořice, mnohdy i skořice, která je za cejlonskou pouze vydávána, je nyní na trhu jasně identifikovatelná Cejlonka, záruka opravdu kvalitní, aromatické a chutné cejlonské skořice.

Náš dlouholetý spolupracovník na Srí Lance pro nás pečlivě třídí kvalitní kousky primární kůry celé skořice, kterou až v ČR každý týden šetrně meleme, protože jsme zjistili, že to je jediná cesta, jak lze dosáhnout maximální kvality cejlonské skořice. Jak již bylo řečeno, kvalitní pravá (tedy cejlonská) skořice musí pronikavě vonět, musí mírně pálit a být sladká. Jako důkaz naší důvěry v naši skořici Vám nabízíme, že pokud někde seženete aromatičtější a kvalitnější mletou cejlonskou skořici, než je ta naše, dejte nám vědět a my Vám vrátíme peníze.

Cejlonku testujeme na obsah pesticidů, žádné v ní nenajdete. Také byla akreditovaně testována na obsah kumarinu (~12 mg/kg), a tak u nás máte jistotu, že nakupujete skutečně pravou skořici s pouze stopovým množstvím kumarinu, která prokazatelně není pančovaný klasickou "skořicí" cassia. Běžně prodávaná "skořice" cassia totiž obvykle obsahuje kumarinu až 2000-8000 mg/kg. Více o kumarinu a cassii najdete zde. Povídání o naopak zdraví prospěšném cinnamaldehydu v cejlonské skořici si můžete 

Do čeho se hodí?

Používá se úplně stejně, jako cassia. Skořice je vhodná snad do všech druhů sladkých pokrmůdo snídaňových cereálií, jogurtu, pečiva, bábovek, koláčů, muffinů, ovoce a sladkých nápojů je velmi chutná. Jablka a skořice jsou jako ořechy a med – výborně se k sobě hodí. Tedy kdykoliv pečete s jablky, nezapomeňte, vedle hrozinek, přidat i poctivou dávku skořice. Vůně je nepopsatelná. Podobnou výtečnou kombinací jsou švestky se skořicí. V naší rodině je velmi oblíbenou svačinou medem slazený tvaroh se švestkami posypanými mletou skořicí a také máme rádi kávu se skořicí anebo kardamomem.


Skořice se často pije ve formě skořicového čaje, věnujte mu pozornost! V Rusku je dlouhodobě velice populární skořicová vodka. Obdobně se skořice přidává do whiskey. V neposlední řadě doporučujeme mletý kořen horské orchideje známý z čajoven, Sahleb, který si bez skořice nelze představit; je to výborný energetický nápoj (velmi sladký), mletý kořen Sahleb lze koupit v obchodech s arabským zbožím.


Skořice se používá i ve slaných jídlech, hlavně s česnekem; na Středním Východě je populární přísadou do jídel z kuřete, jehněčího a ryb. Díky svým antibakteriálním účinkům dodává těmto jídům mimo chuti i výrazně vyšší odolnost vůči mikrobům, tudíž déle vydrží.
Máte-li rádi žvýkačky, doporučujeme si do ůst dát se žvýkačkou i úlomek skořice.

Země původu: Srí Lanka

Náš vlastní dovoz: ano

Námi namleto: ano

Latinský název: Cinnamomum verum / Cinnamomum zeylanicum

Skladování: pro zachování vysoké kvality Cejlonky doporučujeme skladování v našem vakuovém sáčku při pokojové teplotě, mimo sluneční záření. Sáček mějte dobře uzavřený, je vhodné jej ještě umístit do uzavřené sklenice (čím menší, tím lepší), aby se silice a aroma nemohly ztrácet do volného prostoru.

Webové stránky Farmářské trhy, z.s. Trhy na Kulaťáku - Trhy na Andělu - Festival ambasád